Geri

Yönetim Kurulu Mesajı

Sayfayı Yazdır

Yayınlanma Tarihi : 02.11.2023

Değerli Ortaklarımız,

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman ulusumuzun destansı mücadelesi neticesinde 29 Ekim 1923’te ilan edilen Cumhuriyetimizin, 100. Yılını hep birlikte kutluyor olmaktan dolayı son derece mutlu ve gururluyuz. Kooperatifimizin kuruluşundan bu yana Cumhuriyetimizin izinde yürüyerek, Atamızın bizlere bıraktığı mirası koruyup, yüceltmek adına var gücümüzle çalışıyoruz. Büyük bir heyecanla karşıladığımız Cumhuriyetimizin 100. yılında eğitim, bilim, sanat, kültür ve tüm alanlarda toplumsal kalkınmanın güçlenmesini ve ülkemizin refah düzeyinin artmasını umut ediyoruz.

Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılını selamlarken, bir an önce uzun süredir zorlu koşullarla boğuşan mesleğimizin de hak ettiği değeri görmesini bekliyoruz.

Mesleğimizin güncel sorunlarına gelecek olursak; uzun süredir ülkemizi etkisi altına alan yüksek enflasyon sorunun halen devam etmesi, maliyetlerin her geçen gün artmasına rağmen gelirlerimizin piyasa koşullarının çok altında kalması, meslektaşlarımızın üzerindeki yükün her geçen gün artmasına neden olmaktadır.

Hem depoculuk hizmetlerini hem de eczacılarımızın faaliyetlerinin devamlılığını tehlikeye sokan, ilaç yokluklarına zemin hazırlayan ve dolayısıyla vatandaşlarımızın aldığı sağlık hizmetinde aksamaya neden olan İlaç Fiyat Kararnamesi nedenli etkilerin ortadan kaldırılması sektörümüz için hayati bir önem taşımaktadır. Bu kapsamda T.C. Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu ile Tüm Eczacı Kooperatifleri Birliği olarak bizlerin ve diğer sektör temsilcilerimizin yürüttüğü ‘İlaç Fiyat Kararnamesi Yeni Model Arayışı’ konusundaki çalışmanın mevcut sorunlarımızı ortadan kaldıracak şekilde sonuçlanmasını bekliyor ve bunun için gayret ediyoruz.

Güçlü bir meslek yapısının devamı için ise meslek örgütlerimizle sık sık bir araya gelerek, geleceğe dönük plan ve projeler hakkında görüş alışverişinde bulunuyor, ortak akılla ileriye dönük çözüm önerileri ve projeler geliştiriyoruz. Bu kapsamda 29-30 Eylül tarihlerinde Tüm Eczacı Kooperatifleri Birliği Strateji çalıştayını gerçekleştirdik. Bunun yanı sıra 5-7 Ekim ve 7-9 Ekim tarihlerinde gerçekleştirdiğimiz Tedarikçi Zirvesi’nde paydaşlarımızla bir araya gelerek güncel konular ve ileriye dönük planlamalar hakkında bilgi paylaşımında bulunduk. 12-15 Ekim tarihleri arasında yapılan 16. Türkiye Eczacılık Kongresi’ne de katılım sağlayarak sektörümüzün nabzını tuttuk.

Sektörümüzün içinde bulunduğu zorlu koşullara karşı ise Bursa Eczacılar Kooperatifi olarak ortaya çıkan riskleri doğru bir şekilde yöneterek sürdürülebilir büyümemizi devam ettiriyoruz. Bu kapsamda son olarak 16 Eylül 2023 tarihinde Muğla Şubemizin açılışını gerçekleştirerek şubelerimizin arasına bir yenisini daha ekledik. Muğla şehir merkezi ve ilçelerine hizmet verecek olan 1237 metrekare alan üzerine kurulu şubemizin hem meslektaşlarımız hem de sektörümüz için hayırlı olmasını diliyoruz. Osmangazi Şubemizin ise İyi Dağıtım Uygulamaları (GDP) yönetmeliği kapsamında bulunduğu fiziki alandan kaynaklı gerekli standartları sağlayamayacak olması nedeni ile 31 Ağustos 2023 tarihinde  bulunduğu alanda faaliyetlerine son verilmiş olup, Osmangazi Şubemizden hizmet alan ortaklarımıza Bursa Şubemizden hizmet sunulmaktadır.

Mesleki faaliyetlerimizi hızlı bir şekilde sürdürürken, bir yandan da ortaklarımızın sosyal yönlerini de desteklemeye devam ediyoruz. Geleneksel olarak gerçekleştirdiğimiz “Eczacı Naci Doğan Fotoğraf Yarışması”nın bu yıl 18.’sini 18 Eylül’de başlattık. 24 Kasım 2023’te sona erecek olan fotoğraf yarışmamızın sonuçları 21 Aralık’ta ilan edilecektir.

Ortaklarımızın desteği ile her geçen gün büyüyen ve gelişen kooperatifimizin bundan sonraki süreçte de en büyük destekçisinin paydaşları olacağını vurguluyor, kurucularımızın bizlere bıraktığı bu büyük mirası daha da yukarılara taşıyacağımıza yürekten inanıyoruz.

Saygılarımızla,
Bursa Ecza-Koop
Yönetim Kurulu