Sosyal Medya Platformlarında Kooperatifimiz Hakkında Yapılan Asılsız Yorum ve İsnatlara ilişkin Duyuru

Sayfayı Yazdır

Yayınlanma Tarihi : 04.02.2022

Değerli Ortaklarımız,

Sosyal medya platformları üzerinden zaman zaman bazı meslektaşlarımız tarafından doğrudan kooperatifimizi hedef gösteren asılsız, gerçekçi olmayan ve rencide edici nitelikte yorum, açıklama ve hakaret içerikli yazışmalar yapılmaktadır. Kamuoyunu yanıltıcı ve kooperatifimizin saygınlığına zarar verici mahiyetteki bu paylaşımlara istinaden bir açıklama yapılmasına gerek görülmüştür.

Değerli ortaklarımız; hepimizin bildiği gibi kooperatifimiz 1979 yılında, dönemin zorluklarını aşabilmek amacıyla bir grup meslek büyüğümüzün bir araya gelmesi ile kurulmuştur. Büyük bir azim ve özveriyle kurulan kooperatifimiz, bugün tam 43 yıllık geçmişe, güçlü bir hafızaya sahiptir. Kooperatifimiz sürdürdüğü ekonomik faaliyetleri sırasında kooperatifçilik temel değer ve ilkelerine daima sadık kalarak ortaklarına, meslektaşlarına ve topluma değer katmış ve katmaya da devam edecektir. Gerek ortaklarının birlikte yol yürüme iradeleri, gerek çalışanlarının bağlılıkları ve gerekse tüm paydaşlarının destekleriyle bugün ülkemizin en güçlü meslek örgütlerinden olmuştur. Kooperatifimiz an itibariyle Türkiye’nin 27 ilinde, 7500 ortağına hizmet sunmaktadır.

Genel kurullardan aldıkları yetki ile görevlerini yerine getiren Yönetim Kurullarımız, bugüne dek Ana Sözleşme ve Kooperatifler Kanunu’na sadık kalarak, tanımlanmış yetki ve sorumluluklar sınırında hareket etmiş ve etmeye devam etmektedirler. Sadece ortaklarıyla iş yapan kooperatifimizin ortaklığa kabul işlemleri, Ana Sözleşmemizin 10. ve 11. maddesinde ifade bulan içerik çerçevesinde gerçekleştirilmekte olup, bizi biz yapan temel değerimiz olan “Meslektaş Olma” özelliğimiz göz ardı edilmeksizin gerçekleştirilmektedir. Kooperatifimize ortak olmak için başvuruda bulunan meslektaşlarımız arasında ırk, cinsiyet, dil, din ayrımı yapılmaz ve ortaklık sürecini etkileyen unsur olmasına izin verilmez.

Ayrıca, Türkiye’nin en büyük kuruluşları arasında yer alma başarısını göstermiş olan kooperatifimiz, Yönetim Kurullarımız tarafından hem yönetimsel, hem de kaynaklara ulaşımda sürdürülebilirliği sağlamak adına “Kurumsal Yönetim İlkelerine” uyumlu bir şekilde çalışmakta olup, Ana Sözleşmemizde yazan “Basiretli Bir Tüccar” gibi faaliyetlerini sürdürmektedir.

Değerli Ortaklarımız; tüm işlemlerinde açık ve şeffaf olan ve tüm paydaşları ile etkili iletişim sürdürme gayreti içerisinde bulunan kooperatifimiz bu ilkesel duruşuyla tüm paydaşlarına bundan sonra da değer katacaktır. Ortaklarından aldığı güçle faaliyetlerini sürdürmekte olan kooperatifimiz, uzun vadeli değer yaratma hedefi çerçevesinde hem ortaklarına, hem de mesleğimize değer kazandıran hizmetleri de özveriyle hayata geçirecektir.

Bu vesile ile kooperatifimize duyulan güveni sarsacak ve itibarını zedeleyeci saldırı mahiyetinde paylaşım yapan kişiler hakkında tüm yasal haklarımızı kullanacağımızı belirtmek isteriz. Kooperatifimizin ve mesleğimizin geleceği için değerlerimize sahip çıkarak, var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.

Konuyu kamuoyuna duyurur, tüm ortaklarımıza, meslektaşlarımıza başarılı ve sağlıklı günler dileriz.

Saygılarımızla,
Bursa Ecza-Koop
Yönetim Kurulu