Konya Şubemiz Açıldı

Sayfayı Yazdır

Yayınlanma Tarihi : 11.09.2014

*BEK Konya Şubesi’nin açılışı 04 Mart 2011 Cuma günü kalabalık bir davetli grubunun katılımıyla gerçekleşti. Açılış davetinde eczacılık sektörünün önde gelen isimleri bir araya geldi.

Açılış davetine;

Türk Eczacıları Birliği Başkanı Ecz. Erdoğan Çolak, Türk Eczacıları Birliği 2. Başkanı Ecz. Harun Kızılay, TEB Merkez Heyeti Üyesi Ecz. Şerif Boyacı, TEB Merkez Heyeti Üyesi Ecz. Ekrem Eşkinat, TEKB Yönetim Kurulu Başkanı Ecz. Abdullah Özyiğit, TEB 5. Bölge Konya Eczacı Odası Başkanı Ecz. Tevfik Göçer ve Yönetim Kurulu Üyeleri, TEB 9. Bölge Eskişehir Eczacı Odası Başkanı Ecz. Yücel Yenilmez, TEB 12. Bölge Kayseri Eczacı Odası Başkanı Ecz. Ahmet Özçavuşoğlu, TEB 20. Bölge Sakarya Eczacı Odası Başkanı Ecz. Orhan Yontar, TEB 31. Bölge Kocaeli Eczacı Odası 2. Başkanı Ecz. Salih Tangör, TEB 34. Bölge Aksaray Eczacı Odası Başkanı Ecz. Hasan Buminhan Yavuz, TEB 35. Bölge Kütahya Eczacı Odası Başkanı Ecz. Hasan Basri Kale, TEB 53. Bölge Niğde Eczacı Odası Başkanı Ecz. Nihat Öztürk ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Farmalojistik Yönetim Kurulu Başkanı Ecz. Ercan Atasoy, BEK Yönetim Kurulu Başkanı Ecz. Ebubekir Beyri, BEK Yönetim Kurulu Üyeleri Ecz. Saim Gültekin, Ecz. Yeşim Baş, Ecz. Bünyamin Aksoy ve Ecz. Zekeriya Kolat ile çok sayıda Konya bölgesi eczacıları katıldı.

Saat 16.30’da Türk Eczacıları Birliği Başkanı Ecz. Erdoğan Çolak, Türk Eczacıları Birliği 2. Başkanı Ecz. Harun Kızılay, TEKB Yönetim Kurulu Başkanı Ecz. Abdullah Özyiğit, Konya Eczacı Odası Başkanı Ecz. Tevfik Göçer ve BEK Yönetim Kurulu Başkanı Ecz. Ebubekir Beyri’nin açılış konuşmalarıyla başlayan davet, kurdele kesiminin ardından kokteyl prolonge ikramı ile saat 20:00’a kadar devam etti.

Açılışta söz alan;

BEK Yönetim Kurulu Başkanı Ecz. Ebubekir Beyri yapmış olduğu konuşmada “5 yıl kadar önce İstanbul’da Farmavizyon Eczacılık Fuarında dönemin Eczacı Odası Başkanı Sayın Harun Kızılay TEKB Yönetim Kurulu toplantısına katılarak Konya bölgesine ecza kooperatifçiliği hizmeti istedi. Bizim BEK olarak 2010 yılına kadar yeni bir bölgede hizmet vermemekle ilgili kararlılığımız vardı. 2010 yılına kadar mevcut ortaklarımızın bizden alımlarını %51 seviyesine getirmeden yeni bölgelere açılmayacaktık. 5 yıl boyunca ortaklarımızın alımlarını kooperatifimizden yapmaları için gerekli olan politikaları geliştirdik. Ortaklarımız uygulamaya koyduğumuz yeni anlayışımızı sahiplendiler, içselleştirdiler. ‘BEK benim için var, hem bugünümü, hem de yarınlarda karşılaşacağım riskleri bertaraf edecek, adeta benim ikinci işyerim’ fikrini benimsediler. Bu sayede kendi hizmet coğrafyamızda %60’a varan pazar etkinliğinde lider olduk. 2008 yılında Urfa’da Bölgeler Arası Toplantı’da 2010 yılında Konya’da şube açacağımızı deklare ettik. 2010 yılı mayıs ayından itibaren Konya’da hizmet vermeye başladık. Öncelikle bu şubeyi bugün Konyalı meslektaşlarıma ve Konya Eczacı Odası’na emanet ediyorum. 2009 SGK uygulamalarından sonra mesleğimiz hızla değişti. İş yapma biçimimiz değişti. Sistem sil baştan değişti. Bu hızlı değişime biz de alışveriş yapma alışkanlığımızı değiştirerek uymak durumundayız. Geleceğe birlikte yürümemiz, pazarda daha etkin olmamız için hiçbir meslektaşımızın daha fazla iskonto veya vade alma uğruna özel dağıtım kanallarını tercih etmemesi, bizi onlarla kıyaslamaması gerekmektedir. Çünkü biz ticari bir depo veya dağıtım kanalı değiliz. Onun için siz alışkanlıklarınızı değiştireceksiniz. Biz de sizlerin yarınları adına daha iyi politikalar geliştireceğiz ve çok çalışacağız. Bu şube aynı zamanda şu an için Aksaraylı meslektaşlarımıza da hizmet verecek” demiş ve başarılar dileyerek teşekkürlerini iletmiştir.

Konya Eczacı Odası Başkanı Ecz. Tevfik Göçer yapmış olduğu konuşmada: “Ecza Kooperatifçiliğinin Konya için olmazsa olmaz olduğunu söylüyorum. Her ne kadar dışarıdan tepki alsak da bu işin olması için mücadele verdik. Ebubekir Başkan 2008’de Urfa’da bir deklarasyonda bulundu. Biz 2010’a kadar neden bekliyorsunuz diye serzenişte bulunmuştuk. Bugün şubemizin açılışını yapıyoruz. Herkese anlatmaya başladık. Tüm Türkiye’de kooperatif şubelerinin açılması gerekiyor. Diğer Başkanlarımızın da bölgelerine kooperatif hizmeti istediğini biliyorum. Demek ki zamanı gelince kooperatifçilik hizmeti tüm bölgelere verilebilecek. Bizlerin de bu fırsatları tepmemek adına BEK olsun diğer kooperatifler olsun desteğimizi vermek zorundayız. Şu an 200 ortak sayısı var ama Konya’da 700 eczanemiz var. Ben kısa sürede ortak sayısının artacağına inanıyorum.” demiş ve “Konya Eczacı Odası yönetimi olarak BEK’e destek olmayı kendimize görev edindik.” diyerek konuşmasını sonlandırmıştır.

Türk Eczacıları Birliği 2. Başkanı Ecz. Harun Kızılay, “Gerçekten Türkiye’de son zamanlarda eczacılık alanında çok önemli değişimlerle karşı karşıya kalıyoruz. Eskiden enflasyonist bir ortamda yılda 3-4 kez ilaç fiyatlarının değiştiği, stokların çok önemli hale geldiği bir ortamdan, özellikle 2004 yılında ilaç fiyat kararnamesinin değişikliği ile birlikte, ilaç alım koşullarının önemli hale geldiği, enflasyonun olmadığı, ciroların arttığı ama karlılığın düştüğü bir ortama geçmiş bulunuyoruz. Türkiye’de ilaçların tedarik ve alım koşulları çok önemli hale gelmiştir. Sadece satış ve hizmet açısından değil, ulaşım açısından tedarik önemli bir hale geldi. BEK de kooperatifler arasında dinamik, zamanı iyi okuyan bir kooperatif. Konya’ya geldikleri için memnuniyet duyuyorum. 5 yıl önce İstanbul’daki çok önemli bir değerlendirme toplantısıydı. Biz eczacılar önümüzdeki yıllar için çok dikkatli olmalıyız. Önümüzdeki yıllarda biz eczane ekonomilerini ayakta tutamazsak eczane yerine başka yapılar ikame edilebilir. Bundan sonra SGK tek alıcı haline geldiği için, ilacın vatandaşa ulaştırılması çok önemli bir konudur. Bu açıdan kooperatifler son derece stratejik bir konuma sahiptir. Kooperatifler bizim kuruluşlarımızdır, ekonomik örgütlerimizdir. Bölgemizde Kooperatiflerin bulunmasını çok önemli buluyorum. Bize emanettir, sahip çıkmamız gerekiyor. Yakın bir sürede başka şehirlerde de kooperatifler açılabilir ya da hizmet verebilir.” demiştir.

TEKB Yönetim Kurulu Başkanı Ecz. Abdullah Özyiğit, “Farmavizyon Eczacılık Fuarı’ydı. O toplantıdan sonra ilk adım atıldı. BEK aldığı kararları çok hızlı hayata geçiren bir kooperatif. BEK bulunduğu bölgede %60’ların üzerinde. Türkiye’de %12’lik pazarda biriken bir enerjisi vardı. Bunu kullanması gerekiyordu. Konya’nın da buna ihtiyacı vardı. Böyle bir olaya bizim de teşvikimizle bu adım atıldı. 1 depo diye yola çıkarken 2. deponun da açıldığını öğrendik. BEK üzerine düşeni yaptı. Buradaki her bir değerin altında Çanakkale, Eskişehir ve İzmit’teki meslektaşlarımızın emeği var. O meslektaşlarımız kendilerine yapılan teklifleri geri çevirip, ‘ben örgütlü yapımın altında kooperatifimin benim için sağladığı ne varsa onu istiyorum, verdiğiniz farkı istemiyorum’ dedi. Bizim gibi üniversite eğitimi almış toplumun aydın kesiminin böyle bir kararı vermesi mümkün. Eczacıbaşı Menkul Kıymetler’in Borsaya kota olmuş bir depo için yaptığı değerlendirmede %2’lik kar marjına erişemediği için bu kaybı ‘kooperatiflerin marjlar üzerindeki baskısı devam ettiği sürece bu durum devam edecek.” şeklinde ifade ediliyor. Tek alıcı olan SGK artık bir şeyin değerine göre değil kendi parasına göre iş yapıyor. Şeker stripi 29 TL. Gelen vatandaşa 17 TL deniliyor. Eczacılık alanında bir sınır olmadığı için verimsizlik günden güne artıyor. Ancak bazı koşullar sağlanmadığı için bazı tedbirler alınabilir. Tabii bunun için yine en önemli savunma aracımız kooperatiflerimiz olacaktır. Biliyorsunuz 6. ayda devlet ile ilaç endüstrisi masaya oturacaklar. %10 gibi bir düşüş söylentisi var. MF’ler ve ticari ıskontolar üzerinde bir baskı olduğunu görüşecekler ve zaten bunu kaleme almış durumdalar. Buranın tek alıcısı benim diyor devlet. Köpüğü ben alırım, eczacı %20 ile basının çaresine baksın mantığı güdüyor.”demiş ve BEK Konya Şubesine başarılar dileyerek konuşmasını sonlandırmıştır.

Türk Eczacıları Birliği Başkanı Ecz. Erdoğan Çolak, “Bugün burada önemli bir günü birlikte yaşıyoruz. Kooperatiflerimiz önemli dayanışma merkezlerimiz ve olmazsa olmazlarımızdan birisi ve bir kooperatif bugün burada şube açıyor. Bu kooperatifin adı BEK. BEK son yıllarda aktif, dinamik ve girdiği bölgelerde başarılı bir kooperatif. Konya da önemli bir merkez. Bir çok kültürün, medeniyetin geçtiği bir yer. Bu merkez bu kadar medeniyete ev sahipliği yaptığı gibi BEK’e de ev sahipliği yapacak, onun başarıya ulaşması için çaba harcayacak. Bugünü sağlayanlara teşekkür ediyorum çünkü tarihi yazanlar atraksiyon içinde olanlardır. Bir toplumu ileriye götüren bu atraksiyonları yapanlardır. Bugün burada bir tarih yazılıyor. Dünya değişiyor ve değişimler sancı yaratır. Burada şöyle bir şeyi aklımızın süzgecinden geçirmemiz gerekiyor. 1956’dan beri TEB ve eczacılık hareketi şu söylemle yola çıktı: eczacılar üretimden tüketime her aşamada olmalı. Bunun bir anlamı var. Üretim dağıtım ve sunum noktasında olamıyorsa eczacılar o yüzden mesleğe sahip çıkma noktasında da olamazlar; ama yaşama bakıyoruz üretimde yokuz, dağıtımda %20’yi zorluyoruz ama kesinlikle %30’a çıkarmamız gerekiyor. Eğer biz bu alanda birilerinin çok rahat at koşturmasını istemiyorsak bunu yapmamız gerek. Sermaye kazandığı alana yatırım yapar. Eğer eczacılık ilaç alanı onlara bir gelir getirmiyorsa başka alana kayabilirler. Biz üretim alanını kaybettik ama dağıtımı kaybetmememiz gerekir. Bunun için kooperatiflerimiz önemlidir. Tüm kooperatiflere sahip çıkmamız gerekiyor. Hele ki atraksiyon içinde olanlara destek vermek TEB’in görevi ki zaten bunu yapmaya çalışıyor. Ortak projeler ve programlar yapmaya çalışıyoruz. Aslında hepiniz kooperatiflerin önemini biliyorsunuz, çünkü siz yaşadınız bu süreci. Süreci yaşadığınız için daha iyi biliyorsunuz. Bizim temel hedefimiz birlikte olmayı becerebilmektir. Buna gerekli olan argümanları doğru kullanmamız gerekiyor. Yanlış kullanırsak yanlış mecralara doğru kayabilir, bizi zaafa düşürebilir. SGK’nın yaptığı şey aslında dünyada değişen mesleklerin işçileştirme sürecinin bir tezahürüdür. Biz eczacılar eğer sahiplik konumuzu değiştirmek istemiyorsak öncelikle kendimize, Eczacı Odalarına, TEB’e ve Kooperatiflerimize sahip çıkmalıyız . BEK bugün Konya’ya yatırım yapıyor. Ben inanıyorum ki Konyalılar BEK’e sahip çıkacaklar.” demiştir.

Toplam 11 araç, 12 motor, 42 çalışanı ve 4.448 m2 alanı ile “Fevzi Çakmak Mah. Hüdai Cad. No: 9 Karatay” ve “Necip Fazıl Mah. Yeni Meram Cad. No: 160 Meram” adreslerindeki iki Şubemiz aracılığıyla Konyalı meslektaşlarımız da BEK’in ayrıcalıklı ve güvenilir hizmetlerinden yararlanma imkanına sahip olacaklardır.

BEK Konya Şubesinde Bülent Atıl Şube Müdürü, Ecz. Halil İbrahim Karakuş Mesul Müdür, Mehmet Ali Bedük Şube Şefi, Uğur Özbayrak ve Mert Durmuş Kırmızıgül Hizmet Danışmanı olarak görev yapacaklardır. Şube eczanelerden siparişi (332) 342 21 00 numaralı telefondan alacaktır.