Geri

Garlic Oil Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Sayfayı Yazdır

Yayınlanma Tarihi : 31.08.2022

Sarımsak, binlerle yıldır tedavi edici özellikleri sayesinde değer verilen bir bitki olmuştur. Sanskritçe dökümanlarda 5000 yıl öncesinde kullanıldığı belirtilmektedir. Sarımsak eski Mısırlılar’da piramitlerin yapımında çalışan işçilere dayanıklılık ve güç arttırmak için verilmiştir.

Fransız mikrobiyolog ve kimyager Louis Pasteur, sarımsağın antibakteriyal özellikleri üzerinde araştırmalar yapmıştır. Ayrıca her iki dünya savaşında da doktorlar savaş yaralarının iyileşmesi için sarımsağı kullanmışlardır.

Sarımsağın içeriğindeki 33 sülfür bileşiği, 17 aminoasit, germanyum, kalsiyum, bakır, demir, potasyum, magnezyum, selenyum, çinko ve A,B,C  vitaminlerinden oluşur. 

Sarımsak virüslere, mantarlara, parazitlere ve bakterilere karşı geniş spektrumlu antimikrobiyal  etkinlik gösterir. Sarımsağın pek çok reçeteli antifungal ilaçtan daha etkili olduğu çeşitli çalışmalarda gösterilmiştir. Özellikle en zararlı fungal enfeksiyonlardan biri olan cryptoccocal meningitis patojenine karşı oldukça etkilidir.

Sarımsak tüketiminin yoğun olduğu popülasyonlarda yapılan çalışmalarda sarımsağın hücre koruyucu etkileri gösterilmiştir. İnsanlar üzerinde yapılan çalışmalarda, sarımsağın sindirim işlemleri sırasında ortaya çıkan ve hücrelere zarar veren nitrözamin adlı bileşiğin oluşumunu inhibe ettiği gösterilmiştir.

Sarımsak, içeriğinde bulunan allisin gibi sülfür bileşiklerinden dolayı kardiyovasküler sistem üzerinde pek çok fayda sağlar. Araştırmalarda sarımsağın total serum kolesterolünü düşürdüğü ve HDL/LDL oranını düzelttiği gösterilmiştir. Ayrıca pletelat agregasyonunu azaltıcı ve tansiyonu düşürücü etkisi olduğu kanıtlanmıştır.

Allisinin, karaciğerde insülin yıkımını azaltarak belirgin hipoglisemik etkinlik göstermektedir.

Sarımsakta bulunan çeşitli sürfür bileşikleri inflamatuar bileşiklerin salıverilmesini inhibe etmektedir. Bitkinin antioksidan etkinliği ile desteklenmektedir.

Sarımsak içinde bulunan sülfür bileşikleri ve hardal yağları mukus akıntısını azaltmada yardımcı olur. Bitkinin antienflamatuar etkinliği ve akıntıcı giderici etkinliği birleştirdiği için sarımsak solunum yolları enfeksiyonları için oldukça önem kazanmıştır.

Hangi Kısmı Kullanılır?

  • Sarımsak kökü

  • Sarımsak yağı 

Kullanma Alanları Nelerdir? (Endikasyon)

  • Enfeksiyonlar (viral, bakteriyal, parazitik, fungal)

  • Solunum tıkanıklığı

  • Kardiyovasküler sağlık (ateroskleroz, , yüksek kan basıncı, tromboz)

  • Yüksek kolesterol ve trigliserid düzeyleri

Etkin Doz Nedir?

Günlük 600- 3000mg arasında 

Kullanım Uyarıları (Kontrendikasyon)

  • Taze sarımsağın yüksek miktarlarda tüketilmesi özellikle hassas bünyeli kişilerde mide irritasyonlarına neden olur.

  • Warfarin gibi oral antikoagulan ilaç ve insülin kullanan kişilerde dikkatle kullanılmalıdır

  • Hafif kan sulandırıcı özelliği nedeniyle tıbbi operasyondan kısa bir süre önce sarımsak tüketimine ara verilmelidir.