Bursa Ecza-Koop 41 Yaşında

Sayfayı Yazdır

Yayınlanma Tarihi : 21.08.2020

Bursa Ecza-Koop 41 Yaşında

Değerli Ortağımız,

Kooperatifimiz 21 Ağustos 1979 tarihinden bu yana ortaklarına aralıksız olarak hizmet vererek bugün 41. yaşını doldurup, 42. yaşından gün almaya başlayacaktır. Bu, ülkemiz ecza kooperatifleri içinde bir kooperatifin eriştiği en yüksek yaştır. Umut ve gurur verici öykümüzün ülkemizdeki tüm kooperatiflere ilham vermesini diliyoruz.

40. yaşımızı ortaklarımızla birlikte anlamlı bir etkinlik ile kutladık. 40. yıl belgeselimiz geçmişimizi yeni kuşaklara aktarmak adına önemli bir katkı oldu. Büyük emekler ile hazırlanan bir başka çalışmamız da kooperatifimizin 40. yıl kitabı oldu. Canlı tanıkların aktarımı ile hazırlanan bu kitap ile kooperatifimizin tarihini ilk ağızdan genç kuşaklara aktarma olanağı bulduk.

40 ve 41. yıllarımız geçmişimizi bugüne aktarmak açısından son derece verimli geçti. Geçmişimizi bilmek bizi geleceğe taşıyor. Önemle vurguladığımız gibi “Geçmişini bilmeyen bugünü anlayamaz ve geleceğini kuramaz.” Ülkemizde 70’li yılların sonunda ekonomik koşulların dayatması ile meslektaşlarımız zor günler yaşamışlardır. O dönemde ecza depoları meslektaşlarımıza ilaç vermemişler ya da keyfi davranmışlardır. Meslektaşlarımız eczanelerini kapatma tehlikesi ile karşı karşıya kalmışlardır. Koşullar böylesine zorlu iken, 1979 yılında Bursa’nın Çarşamba semtinde faaliyetine başlayan Bursa Eczacılar Kooperatifi yoluna emin ve güçlü adımlar ile devam etmiştir. Bursa Eczacılar Kooperatifi her dönemde ortaklarının ihtiyaçlarını gözetmiş ve geleceğe yönelik sağlam adımlar atmaya özen göstermiştir. Bu anlayış ile ortaklarının ihtiyaçlarına yönelik olarak ecza depoculuğunun yanı sıra farklı alanlarda da hizmet vermek amacı ile 2009’da Farma Sigorta, 2011’de Farmasyon (BEK Sağlık), 2012’de Afiştur (BEK Kongre ve Turizm) ve son olarak 2018 yılında Ebilgi şirketlerini faaliyete geçirmiştir.

Bursa Eczacılar Kooperatifi kuruluşundan 41 yıl sonra Türkiye’nin en büyük 500 kuruluşu sıralamasında basamakları hızlı ve kararlı bir şekilde tırmanmaya devam etmektedir. Bir önceki yıl listenin 107. sırasında yer alan kooperatifimiz 92. sıraya yükselmiştir. (Fortune 2019)

Kooperatifimiz her yıl hedefleri doğrultusunda istikrarla ilerlerken aynı zamanda mesleğimizi ve geleceğimizi de değişen dünya koşullarına göre konumlandırarak inşa etmektedir. Dayanışmaya, birlikte yol almaya ve gelişmelere bilim-teknoloji önderliğinde güvenle adapte olmaya da devam edecektir.

Bursa Eczacılar Kooperatifi bugün 21 şubesi, 5000’den fazla ortağı ve 1400’ü aşkın çalışanı ile Türkiye’nin en güçlü eczacı kuruluşudur ve bir kooperatifin temel ilkelerden hareket ederek nerelere geleceğinin somut karşılığıdır. Arzumuz; hayatın tüm alanlarında temeli dayanışma olan, merkezine insanı koyan kooperatiflerin çoğalmasıdır. Hakça paylaşımın mümkün olduğu, insanların özgürce yaşam sürdüğü, paylaşmanın mutluluğunu yaşayabildiği ve kayıt dışının hakim olmadığı bir dünya, bir ülke inşa edilebileceğine inanıyoruz.

Koronavirüs döneminde mesleğimizin zorlukları ve kutsallığı bir kez daha somut bir şekilde görüldü. Meslektaşlarımız salgın döneminde en ön saflarda görev yaptı ancak bu dönemde dahi şiddete maruz kaldılar. Bu durum kesinlikle kabul edilemez. Mesleğimiz ve meslektaşlarımızın hak ettiği saygıyı görmesi elzemdir. Bu konuda toplumumuzdan gerekli duyarlılığı göstermesini talep etmekteyiz. Bu durum toplumumuzun güvenli geleceği açısından acil ve önemli konuların başında yer almaktadır. Yaşatmak için yaşamak durumundayız. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti ve bu vesile ile başta aile içi şiddet olmak üzere, şiddetin her şeklini kınıyoruz. Hiçbir alanda istismar yaşanmayan, sağlıklı, mutlu, hoşgörülü ve paylaşımcı insanların birlikte var olduğu bir ülke, bir dünya diliyoruz.

Büyük bir öngörü ve cesaret ile Bursa Eczacılar Kooperatifi’ni hayata geçiren kurucularımıza, Bursa Ecza-Koop’un gücüne güç katan, birlikte yürümeye devam eden tüm ortaklarımıza, çalışanlarımıza ve paydaşlarımıza teşekkür ediyor, başta Ecz. Naci Doğan olmak üzere mesleğe ve kooperatifçiliğe emek ve katkı koymuş, aramızdan ayrılmış tüm meslektaşlarımızı saygıyla anıyoruz.

Birlikte üretip, birlikte paylaşıyoruz.

Saygılarımızla,
Bursa Ecza-Koop
Yönetim Kurulu