BEK 40 Yaşında

Sayfayı Yazdır

Yayınlanma Tarihi : 21.08.2019

Değerli Ortağımız,

Bundan tam 40 yıl önce 21 Ağustos 1979 tarihinde kurulan kooperatifimiz bugün 40’ıncı yaşına ulaşmıştır. Mesleki dayanışmamızın 40. yılına ulaşmanın gururunu birlikte yaşamaktayız. Kurucu meslektaşlarımızın öngörüsü ile yokluğa ve zorluğa karşı duruş ile başlayan yolculuğumuz bugün gerçek bir başarı hikayesi özelliği taşımaktadır.

Dünya tarihinde pek çok örneği olduğu üzere “Geçmişini unutan geleceğe yön veremez”. Ülkemizde 70’li yılların sonunda ekonomik koşulların dayatması ile meslektaşlarımız zor günler yaşamışlardır. O dönemde ecza depoları meslektaşlarımıza ilaç vermemişler ya da keyfi davranmışlardır. Meslektaşlarımız eczanelerini kapatma tehlikesi ile karşı karşıya kalmışlardır. Koşullar böylesine zorlu iken, 1979 yılında Bursa’nın Çarşamba semtinde faaliyetine başlayan Bursa Eczacılar Kooperatifi yoluna emin ve güçlü adımlar ile devam etmiştir. 1990 yılında ıtriyat ve kozmetik ürünlerini de dağıtmaya başlayarak, ürün çeşitliliğini ilaç dışında arttıran ilk kooperatif olan BEK; 1997 yılında hizmet kalitesini ve örgütlenme oranını yükseltmek için ilk şubesini Kocaeli’nde açmıştır. Ardından ortaklarının ihtiyaçlarını karşılamak, hizmet ağını genişletmek ve kaliteli hizmet sunmak amacıyla şubeleşmeye giderek; 1998’de Balıkesir ve Osmangazi, 2002’de Eskişehir,2003’de Çanakkale, 2005’de Yıldırım ve Edremit, 2006’da Sakarya ve Yalova, 2007’de Kütahya, 2010’da Konya, Düzce, Bandırma, Ankara ve Tekirdağ’da 2013 yılında İstanbul’da, 2017’de Sincan, Bolu ve Çerkezköy’de, 2018’de Afyon, 2019’da ise Konya-Selçuklu ve Balıkesir Altıeylül şubelerini açmıştır.

Bursa Eczacılar Kooperatifi her dönemde ortaklarının ihtiyaçlarını gözetmiş ve geleceğe yönelik sağlam adımlar atmaya özen göstermiştir. Bu anlayış ile ortaklarının ihtiyaçlarına yönelik olarak ecza depoculuğunun yanı sıra farklı alanlarda da hizmet vermek amacı ile 2009’da Farma Sigorta, 2011’de Farmasyon, 2012’de Afiştur ve son olarak 2018 yılında Ebilgi şirketlerini faaliyete geçirmiştir.

Bursa Eczacılar Kooperatifi kuruluşundan 40 yıl sonra Türkiye’nin en büyük 500 kuruluşu sıralamasında basamakları hızla tırmanmaya devam etmektedir. Geçtiğimiz yıl listenin 116. sırasında yer alan kooperatifimiz bu yıl 107.sıraya yerleşmeyi başarmıştır. (Fortune 2018)

Bu örnekte olduğu gibi adım adım yükselerek ülkemizin kooperatifçilik tarihine 40. yılımızı birlikte yazdırmış bulunmaktayız. Bu haklı gurur hepimizindir. Mesleğimiz, ülkemiz ve geleceğimiz için birlikte olmaya, çalışmaya ve başarmaya kararlıyız.

Kooperatifimiz, geçmişte kalan 40 yıl boyunca, ortakları ile birlikte tarihi olaylara tanıklık etmiştir. Tecrübe ve öngörü ile ilerleyen Bursa Eczacılar Kooperatifi bugün 22 şubesi, yaklaşık 5000 ortağı ve 1300’den fazla çalışanı ile Türkiye’nin en güçlü eczacı kuruluşudur. Ve mesleki dayanışmanın onurunu 40. yıla ulaştırmanın, geleceğe umut ile ilerlemenin mutluluğunu yaşamaktadır.

Hep birlikte geleceğe umut ile ilerlerken geçmişimizi anımsamakta ve gelecek kuşaklara bu tecrübeleri aktarmayı önemsemekteyiz. Büyük bir öngörü ve cesaret ile Bursa Eczacılar Kooperatifi’ni hayata geçiren kurucularımıza, BEK’in gücüne güç katan, birlikte yürümeye devam eden tüm ortaklarımıza, çalışanlarımıza ve paydaşlarımıza teşekkür ediyor, başta Ecz. Naci Doğan olmak üzere mesleğe ve kooperatifçiliğe emek ve katkı koymuş, aramızdan ayrılmış tüm meslektaşlarımızı saygıyla anıyoruz…

Birlikte üretip, birlikte paylaşıyoruz.

Saygılarımızla,

Bursa Eczacılar Kooperatifi
Yönetim Kurulu