BEK 39 Yaşında

Sayfayı Yazdır

Yayınlanma Tarihi : 20.08.2018


Değerli Ortağımız,

Türkiye’de 1970’li yılların sonlarına doğru ekonomik koşulların zorlaşması, ecza depolarının eczanelere ilaç verme konusunda keyfi davranması, bazı ilaç firmalarının haksız ekonomik uygulamaları nedeniyle ilaç yokluklarının artması, eczanelerin kapanma tehlikesi ile karşı karşıya kalmasına neden olmuştur.

Türkiye’nin zor dönemlerden geçtiği günlerde, 1979 yılında kurulan Bursa Eczacılar Kooperatifi (BEK), 50 m²’lik bir alanda, Bursa’nın Çarşamba Semtinde faaliyetine başladı. Her geçen yıl artan ortak sayısı ve etkinliği ile hızla büyüyen kooperatifimiz, güçlenerek yoluna emin adımlar ile devam etti. 1990 yılında ıtriyat ve kozmetik ürünlerini de dağıtmaya başlayarak, ürün çeşitliliğini ilaç dışında arttıran ilk kooperatif olan BEK; 1997 yılında hizmet kalitesini ve örgütlenme oranını yükseltmek için ilk şubesini Kocaeli’nde açtı. Ardından ortaklarının ihtiyaçlarını karşılamak, hizmet ağını genişletmek ve kaliteli hizmet sunmak amacıyla şubeleşmeye giderek; 1998’de Balıkesir ve Osmangazi, 2002’de Eskişehir, 2003’de Çanakkale, 2005’de Yıldırım ve Edremit, 2006’da Sakarya ve Yalova, 2007’de Kütahya, 2010’da Konya, Düzce, Bandırma, Ankara ve Tekirdağ’da 2013 yılında İstanbul’da, 2017’ de Sincan, Bolu ve Çerkezköy’ de, 2018’ de ise Afyon şubelerini açtı.

Ortaklarının depoculuk dışındaki ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 2009’da Farmasigorta, 2011’de Farmasyon, 2012’de Afiştur ve son olarak 2018 yılında Ebilgi şirketini faaliyete geçirdi.

Güçlü bir ecza kooperatifi olma vizyonu ile yoluna kararlı bir şekilde devam eden BEK’in 39. yılını siz değerli ortaklarımız ile kutlamanın gururunu yaşıyoruz. Birlikte olmak ve birlikte başarmak hepimizi gururlandırıyor. Bursa Eczacılar Kooperatifi Türkiye’nin en büyük 500 kuruluşu sıralamasında bu yıl bir basamak daha yükselerek, 116. sırada yer almayı başardı. (Fortune 2017)

Türkiye’de hiçbir meslek örgütünün gerçekleştiremediği bir başarıya ulaştık. 39 yıldır istikrarlı bir şekilde birlikte yürüyoruz. Eczacı kooperatiflerimizin ülkemiz ve mesleğimiz adına sahip olduğumuz en değerli unsurların başında geldiğinin bilincindeyiz. Sorumluklarımızı biliyor ve emin adımlarla yolumuza devam ediyoruz. Kooperatifimiz bugün 21 şubesi, 4500’ü aşkın ortağı ve 1200 çalışanı ile değerlerine bağlı büyük bir aile olma özelliğini taşıyor.

Başta kurucularımız olmak üzere BEK’i destekleyen, projelerine katkı koyarak gücüne güç katan, birlik olmanın heyecanını yaşayan ve gelecek nesillere de bu bilinci aşılayan tüm ortaklarımıza, çalışanlarımıza ve paydaşlarımıza teşekkür ediyor, başta Ecz. Naci Doğan olmak üzere mesleğe ve kooperatifçiliğe emek ve katkı koymuş, aramızdan ayrılmış tüm meslektaşlarımızı saygıyla anıyoruz…

Birlikte üretip, birlikte paylaşıyoruz.

Saygılarımızla,

Bursa Eczacılar Kooperatifi
Yönetim Kurulu